Malta

Autor: Diana Mária Slováčiková | 12.2.2011 o 17:58 | (upravené 13.2.2011 o 12:47) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  1120x

Výhľad z okna lietadla na Maltu ma prekvapil. Nečakala som toľko zelene a myslela som si tiež, že bude menšia.... hops, tak to bola ešte len Sicília. O pár minút sme už naozaj pristávali na Malte a ja som nevidela nič iné, len jednu malú, nažltlú, kamennú dosku.

Malťania si veľa prírody veru neužijú. O pár dní sa ma Malťanka Elena s detským očakávaním v dospeláckych očiach opýtala, či o rok na Slovensku bude môcť ísť do lesa. S radosťou som jej to sľúbila, aj keď som mala asi taký pohľad ako Malťania, keď sme ich hneď po príchode požiadali, či by nás nemohli zaviezť k moru.

V júli 2010 som sa stala spolu s ešte niekoľkými mladými eRkármi účastníčkou mládežníckej výmeny s názvom New devide slovenského eRka a maltskej organizácie ZAK. Toto leto Malťania zavítajú k nám na Slovensko.

Malta ma okrem iného očarila svojou uzavretosťou a srdečnými vzťahmi obyvateľov. Hoci mi tam veľmi chýbali naše kopčeky a príroda všeobecne, Malta svojim návštevníkom veru má čo ponúknuť.

Čo sa mi na Malte videlo veľmi zaujímavé boli názvy budov. Každý dom má svoje meno. Vila Harmony, Serenity, Monte Casino, ale aj mnohé ženské mená týchto domov sú zamurované vedľa vchodových dverí, často spolu so soškami Matky Božej, či celej Svätej rodiny.

Myslím, že to bol Antonio, ktorý nás vtipne informoval o tom, aký je rozdiel medzi maltskými mestami a mestami v iných krajinách. Na Slovensku začiatok i koniec mesta označujú zvislé tabule, zatiaľ čo na Malte označuje hranicu medzi dvomi mestami jeden strom. Naozaj, Malta je taká malá krajina, že sa vám môže veľmi ľahko stať, že sa budete nachádzať na dvoch miestach naraz.

Riešenie dopravy na Malte je nemenej zaujímavé. Kdekoľvek sa chcete dostať a nemáte vlastná dopravný prostriedok, na dopravu slúžia žlté autobusy. Hoci by ste sa chceli odviezť do konkrétneho mesta a nežijete v hlavnom meste, autobus vás odvezie najskôr tam – do Valetty a tam už môžete nasadnúť na autobus do mesta, do ktorého sa chcete dostať. Predstavte si, že by ste chceli cestovať z Banskej Bystrice do Martina, no museli by ste ísť najskôr do Bratislavy. Samozrejme na Malte to nie je veľký problém, keďže má 316 km2 a najdlhší prierez cez Maltu je len 27 km.

Oficiálnych obyvateľov Malty je 400 000, avšak Malta má v súčasnosti veľký problém s príchodom afrických obyvateľov, ktorí sa na Malte vyloďujú nelegálne, väčšinou bez akýchkoľvek dokladov a samozrejme bez najmenšieho majetku. Pred dvomi rokmi sa podľa slov našich priateľov na Malte každý deň počas leta vylodilo cca 200 afrických černochov. Väčšina z nich zaplatí za cestu do Európy celým svojím majetkom. Malta je bezradná pretože zatiaľ na zastavenie príchodu týchto utečencov nenašla riešenie a nedokáže im s týmto problémom pomôcť ani Európska únia. Naši maltskí priatelia nám spomenuli, že je to veľký problém, keďže sa stáva, že v autobuse sú jediným belochom a všetci sa obávajú, že Malta bude čoskoro „viac čierna ako biela“ a že sa vo svojej domovine začnú cítiť ako cudzinci. Vzhľadom na veľkosť maltského ostrova a počet obyvateľov je to naozaj veľký problém.

Nemôžem nespomenúť festy. Počas letných mesiacov každý víkend oslavuje niektoré mesto svojho svätého patróna prostredníctvom festy. Kostol v meste je vysvetielkovaný ako americké domy na Vianoce- plno svetielok rôznych farieb, malých i veľkých a je dlho do noci otvorený pre návštevníkov. Z okien obyvatelia mesta vyhadzujú malé papieriky a v meste robia neskutočný neporiadok, oslavujú- žiaľ myslím, že je to pre nich skôr kultúrna udalosť ako náboženská slávnosť. Festu uzatvára veľkolepý ohňostroj, ktorého zvyšky mne, aj ostatným Slovákom viackrát popadali do očí. Nie ktovie čo.

Keď sa budete chystať na návštevu Malty, musíte si kúpiť adaptér do zásuvky- inak váš mobil zostane vybitý. Keďže Malta bola anglickou kolóniou, okrem červených telefónnych búdok tam majú aj tento druh odlišnosti. Tiež neodporúčam jesť zmrzlinu, ktorej cena je niekedy aj 10násobkom tej našej a veru pokiaľ nie ste zberateľom zmrzlinovej chuti o nič zaujímavé neprídete. Nezabudnite, že voda z vodovodu na Malte v žiadnom prípade nie je pitná a že zakladať na pláži vatru a púšťať papierové lodičky na more je prísne zakázané. A nezabudnite si užiť maltský pokoj!

niekoľko fotiek tu http://www.fotky.sme.sk/album/6048/malta

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?